Bizonyára sokan hallottak már róla, hogy a Windows XP terméktámogatása idén április 8-án lejár. Ezzel kapcsolatosan rengeteg félreértés terjeng a felhasználók közt az interneten és szájhagyomány útján is, ezeket szeretnénk itt eloszlatni.
Először is fontos leszögezni, hogy a terméktámogatás megszűnésével még a Windows XP rendszerek nem fognak egyik napról a másikra leállni, később sem, csak a használhatóságuk fog rohamosan tovább romlani. Egy szoftver terméktámogatása alatt több egymástól független dolgot is érthetünk. A különböző hardvereinkhez és perifériákhoz (pl. nyomtatók, képolvasók, vagy épp okostelefonunk csatlakoztatásához) szükség van ún. illesztőprogramokra, amik lehetővé teszik az operációs rendszer számára ezek használatát. Ahogyan újabb és újabb operációs rendszerek jelennek meg, esetenként kisebb-nagyobb változásokat hozva a rendszer magjában úgy ezeket az illesztőprogramokat is frissíteni kell, újabbat kiadni a működés biztosításához. Ugyanakkor ez az eszköz gyártójának feladata. Természetesen egy régi eszközzel gyakran előfordul olyan, hogy már a gyártója azt nem támogatja, így nem készíti el az újabb Windows-okhoz az illesztőprogramot. Ennek köszönhetően az újabb rendszeren a régi eszköz nem fog működni. Ugyanez sajnos fordítva is elő szokott fordulni, ha az operációs rendszerünk nagyon régi, az idő múlásával egyre több új eszközt nem fogunk tudni vele használni. Ezt az avulási folyamatot a most áprilisi terméktámogatás megszűnés nem érinti, ez már évek óta folyamatosan tart, de várhatóan idén fog a csúcsra érni. Áprilistól kezdődően várhatóan már egyetlen új hardver se fog működni a Windows XP rendszerekkel, ahogyan a nagy többségük már eddig se működött. Ugyanez a megállapítás igaz a rendszerre írt szoftverekre is. A ma leggyakrabban használt szoftverek elsöprő többsége ugyanakkor tökéletesen működőképes Windows XP-vel is. Várhatóan áprilist követően egyre több szoftver újabban megjelenő verziója nem fog rajta rendesen futni, mert a szoftver gyártók nem foglalkoznak már az XP-re történő fejlesztésekkel, hibakeresésekkel. Sokan belefuthattak már olyan problémába például, hogy egy adott szoftver telepítésének előfeltétele volt a 3-as számú szervizcsomag telepítése. Ez éppen annak következménye, hogy az SP2 verziójú XP terméktámogatása már évekkel ezelőtt lejárt, most áprilisban pedig a legutolsó SP3-asé fog. Természetesen ezek mind közvetett következményei a terméktámogatás megszűnésének. A közvetlen következmény az, hogy a Microsoft befejezi a rendszerhez a különböző javítások, biztonsági frissítések publikálását és a technikai ügyfélszolgálat sem hajlandó többet szóba állni az emberrel, ha egy XP rendszerrel merül fel probléma. Természetesen sok éve elavultnak számít a rendszer mind tudás, mind biztonságtechnika terén, ugyanakkor egyes szoftverek futtatására és bizonyos célfeladatokra ettől függetlenül még alkalmas marad. A biztonsági frissítések hiánya csak abból a szempontból problémás, hogy mint minden szoftverben, úgy az XP-ben is a hosszú terméktámogatás ellenére még egészen biztosan maradtak kisebb-nagyobb hibák, melyeket mostantól bárki kihasználhat, aki adatot szeretne lopni vagy kárt tenni a gépünkben.
Sokakban felmerül az a kérdés is, hogy miért teheti ezt meg egy nagy gyártó és miért nem biztosít folyamatos terméktámogatást egy termékre, amíg annak egyetlen felhasználója is van. Nos, az informatika egy rohamosan fejlődő ágazat, sokszor 1-1 év alatt történnek drasztikus változások, sok esetben pedig egyes régi dolgoktól meg kell válni és újat alkotni a kompatibilitás kárára, hogy egy korlát megszűnhessen. A Windows XP 2001-ben jelent meg, a Microsoft eddigi legsikeresebb operációs rendszere. 3 javítócsomagot adtak ki rá, a 2001-es megjelenése óta rengeteg újdonság, funkció és extra tudás került bele frissítések útján. A nemzetközi törvények szoftverek esetében 7 év támogatást írnak elő az ilyen szoftverek esetében azzal a kitétellel, hogy a funkicóváltozásokat követően újabb 7 évet kell vállalni. A Windows XP legutolsó 3. szervizcsomagja pedig éppen 7 éves lesz most áprilisban, ami az informatikában olyan, mint a középkor és a modern kor közt eltelt idő a történelemben.
Bár nem kell pánikba esni április 9-én sem, a Windows XP rendszerek fokozatos cseréje az adatbiztonságot és a stabilitást prioritásként igénylő rendszerekben szükségszerű még ebben az évben. A támogatás megszűnése még nem teszi ki kockázatnak egyik napról a másikra a rendszert, de onnantól szinte minden egyes nap újabb biztonsági kockázatokat jelent.
A Windows XP-ről Windows 7-re, esetleg 8-ra történő áttérést számos ingyenesen elérhető segédprogram is segíti. Ha szakszerű segítséget szeretnének,miközben az adataikat is biztonságban szeretnék tudni az átállás során, úgy forduljanak hozzánk bizalommal!
Frissítés 2014.04.09.: Sokkal kevesebb információ érhető el az Office 2003 támogatásával kapcsolatban az interneten, a Windows XP körüli hisztéria joggal szorította a háttérbe az információt, hogy a szoftver terméktámogatása az XP-vel egyidejűleg szintén megszűnt.
Természetesen ez közel sem jelent akkora kockázatot vagy problémát, mint az operációs rendszer esetében, azért nem árt tudni, hogy semmilyen technikai jellegű segítségnyújtásra (kivéve persze az online archívumokat) nem számíthatunk a Microsoft részéről, illetve újabb biztonsági frissítésekre sem.
Egy másik ide kapcsolódó információ, hogy az XP támogatás megszűntetésével az igen népszerűvé vált ingyenes vírusvédelem, a Security Essentials XP-s változatának frissítéseit is kivezeti a Microsoft. Ezt ugyanakkor a külső nyomásnak engedve csak 1 év múlva teszi meg, addig van ideje mindenkinek cserélni a védelmet másra, ami ezt követően is képes lesz vírusdefiníciókat letölteni. Feltéve persze ha a mostani bejelentést követően az asztali gépeken 1 év múlva még egyáltalán fellelhető lesz az elavulttá váló operációs rendszer.
A váltás lehetőségeiről, illetve a Windows-ok és a Microsoft életében bekövetkező jelentős változásokról hamarosan egy újabb cikkben jelentkezünk weboldalunk hírek része alatt.